Razumevanje i prevazilaženje paničnih napada kroz psihoterapiju

Panični napadi preplavljuju um i telo bez jasne opasnosti i obično su iznenada praćeni intezivnim strahom i nelagodom dovodeći u stanje neprijatne nemoći.

Simptomi napada panike

Panični napadi su intezivni koji se manifestuju fizičkim i emocionalnim simptomima. Brz puls, otežano disanje, znojenje,drhtanje, osećaj vrućine ili hladnoće, vrtoglavica, osećaj utrnulosti ili strah od gubitka kontrole, sve su to karaktristični znaci koji ukazuju na napad panike.

Upoznati nepozvanog gosta

Panični napadi mogu biti izazvani različitim okidačima, a preplavljujući osećaj bespomoćnosti može se javiti u različitim situacijama. Jedan od prvih koraka u psihoterapijskoj praksi u radu sa paničnim napadima jeste identifikacija i razumevanje okidača. Kroz terapeutske seanse, pojedinac može istražiti dublje slojeve anksioznosti, razotkrivajući skrivene strahove i oblike iracionalnih misli koje podstiču napade panike, kao i situacija koje su do njih dovele. Svako iskustvo sa paničnim napadima je jedinstveno i zahteva personalizovan pristup.

Psihoterapeutski rad

Panični napadi često imaju korene u traumatskim iskustvima ili dubljim emocionalnim promenama. Rad na ovim korenima može biti ključan za dugoročno prevazilaženje paničnih napada. Kroz empatičan dijalog i proces suočavanja sa traumom, pojedinac može postepeno oslobađati emocionalne blokade i raditi na izgradnji resursa i snaga koje će mu pomoci u suočavanju sa paničnim napadima i prevazilazenju istih.
Takođe, razvijaju se i veštine samoregulacije koje uključuju metode disanja i druge strategije koje pomažu klijentima da umire svoj nervni sistem tokom i nakon napada .

Važno je znati...

Niste sami u tome i to se ne dešava samo vama, razumevanje ovog poremećaja, primena tehnika samopomoći i potraživanje stručne pomoći može pomoći u kontroli i prevazilaženju paničnih napada.