Prva psihoterapijska seansa

Odlazak na prvu psihoterapijsku seansu je poput otvaranja vrata ka unutrašnjem svetu u kojem se susrećemo sa samim sobom i svime onim sto jesmo. I sama sam išla kod psihoterapeuta kao deo ličnog rasta i razvoja tokom psihoterapijske edukacije i sećam se kako sam se osećala kada sam prvi put trebala da odem. Bila sam nervozna, ispunjena nekom nelagodom i sa mnogo pitanja u glavi. Zbog svega toga sada ćemo malo pričati o prvom odlasku na psihoterapiju.

Prvenstveno čestitajte sebi što ste se odlučili na taj korak.

Psihoterapija može zvučati zastrašujuće i postoji mnogo stigma vezanih za samu psihoterapiju, ali traženje stručne pomoći i podrške za sebe je čin hrabrosti koji sa sobom nosi mnogo pozitivnih i korisnih aspekata za rešavanje problema i za lični razvoj.

Nepoznavanje psihoterapeutske procedure

Sasvim je normalno biti nervozan ili uznemiren pre posete psihoterapeutu, posebno prvoj. Mnogi ljudi ne znaju tačno šta da očekuju od svoje prve seanse i osećaju ambivalentnost ili strah od početka procesa savetovanja. Osoba koja nikada pre nije bila na terapiji može osećati nesigurnost u vezi sa tim kako će se terapija odvijati, šta se očekuje od nje, i kako će izgledati proces. Seansa obicno traje izmedju 45 i 60 minuta, ako su u pitanju parovi ili porodica ona može trajati i duže. Prva seansa se odnosi na definisanje naćina i pravila rada, dinamike, uspostavljanje početne saradnje,upoznavanje i definisanje početnih ciljeva(nekada se oni ne mogu definisati na prvoj seansi).
Budite slobodni da postavite bilo kakva pitanja ili navedete konkretno šta očekujete od psihoterapije. Takodje, korisno je i da podelite da li ste imali prethodna iskustva u terapiji i šta vam se dopalo ili šta nije. Ovo će pomoći vama i vašem psihoterapeutu da uspostavite najbolji radni odnos.

Poverjivost

Pitanje poverljivosti je etičko pitanje i psihoterapeuti su u obavezi da čuvaju informacije koje se sa njima dele na seansi. Psihoterapeut je u obavezi da čuva profesionalnu tajnu osim u slučajevima ako se to krši sa Zakonom, ili klijent ima nameru da povredi sebe ili druge.

Razgovor o intimnim temama, tajnama

Otvoreno govoriti sa nekim o suštini onoga što jesmo, sa svim onim što to nosi, bili to prijatni ili neprijatni aspekti našeg života, teško je i možemo osećati strah ili stid. Svoje unutrašnje tajne ne morate deliti na prvoj seansi. Početna faza terapije se odnosi na izgradnju poverenja i odnosa. Možete da delite stvari brzinom koja vama odgovara.Ukoliko niste spremni da se pozabavite nekim temama budite otvoreni i iskreni sa svojim pshoterapeutom, postavite granice i tempo terapije koji vama odgovara.Kada uspostavite jači psihoterapijski odnos i kada vaš psihoterapeut zna da ste spremni, možete početi zajedno da radite na rešavanju tih tema.

Psihoterapijska seansa može biti vaše bezbedno mesto za iznosenje svih vasih iskustava, podelićete onoliko koliko ste spremni i kada budete spremni, ali je potrebno da to i stavite do znanja vašem psihoterapeutu jer ste ipak tu zbog sebe i vašeg ličnog rasta.

Osuđivanje

Budite otvoreni i iskreni sa svojim psihoterapeutom, on je tu da vam pomogne a ne da vas osudjuje. Da bi vam pomogao on mora da zna sta doživljavate i kako se osećate i ne treba da se plašite da ćete reći nesto pogrešno.
Psihoterapeut je isto ljudsko biće i nije savršen i isto tako zna da svi imamo probleme i da naši problemi nisu ono što smo mi. Budite svesni da je strah šta drugi misle o nama u stvari naš unutrašni kritičar kojeg projektujemo na druge.

I na kraju, ali ne manje važno budite spremni da radite na sebi, psihoterapija je proces koji od zavisnosti od problema, cilja može trajati kraće ili duže. Verujete u proces i u promenu.