Mala velika čuda – malim koracima do cilja

Veoma često mogu da čujem kako je neko odustao od svojih ciljeva, oseća se frustriran zbog toga i gubi motivaciju. Kada malo dublje udjemo u razgvor oko tih cijeva dođemo do toga da su ti ciljevi na samom početku bili osuđeni na propast, da nisu bili realni i da je vrlo brzo dolazilo do odustajanja, pokazujući sebi da mi to ne možemo(oblikuje nasu sliku o sebi)!!!
Zbog toga sam odlučila da se posvetim ovoj temi i ukažem na važnost donošenja malih odluka i postavljanja malih ciljeva jer kada su ciljevi ispunjeni zdrave navike se jačaju i one se koriste za podsticanje daljeg ličnog razvoja i rasta, kao i za poboljsanje vašeg mentalnog zdravlja. I bioloski gledano, svaki put kada ostvarimo neki cilj, uspeh dolazi do povećanja dopamina, nase telo ga traži i usmereniji smo ka ispunjavanju ciljeva za koje znamo da će nam ovaj neurotransmiter i obezbediti. Nasuprot tome, ako smo dugotrajno izloženi neuspelim ciljevima smanjuje se motivacija, a samim tim i verovatnoća uspeha i dobrobiti.

Odakle krenuti?

Sa donošenjem odluke za nekom promenom možemo početi u onom trenutku kada za to osetimo motivaciju ili potrebu. Počnite sa razmišljanjem o malim koracima, recimo ako želite da počnete da trčite, za pocetak uvedite da svaki dan izađete u šetnju i postepeno povećavajte svoj cilj kako prethodni ispunite. Ili želite da promenite način ishrane, izazovno je da promenite dotadasnje celokupne navike vezane za ishranu, ali možete da postavite cilj da ne jedete posle 19h, ili da uvedete za početak jedan zdrav obrok.
Potrebno je uskladiti očekivanja, jer na početku neće biti velikih rezultata, ali ispunjenjem malih ciljeva i kontinuiranim ponavljanjem stvaramo funkcionalniji obrazac i menjamo sliku o sebi, od nekoga ko ne moze u nekoga ko moze.
Budite realni kada postavljate cilj i odredite dovoljno vremena za njegovu realizaciju, postavljajući vremenski okvir za njegovo izvršenje. Potrudite se da on bude specifican sa jasno definisanim ishodom i budite zadovoljni svakim napretkom. Ako naiđete na otpor ili niste u mogućnosti da ostvarite postavljeni cilj, razmislite o tome i redefinišite svoj cilj kako bi bio dostizan. Budite nežni prema sebi, jer svaki proces zahteva vreme i nekada će se desiti na tom putu da ne uspemo, ali je važno da nastavimo dalje. Koristite osećaj zadovoljstva i uspeh sa svakim ostvarenim zadatkom koji nam daju osećaj završetka, sopstvene vrednosti i samopouzdanje za sledeće korake i buduće ciljeve.

Postavljanje malih ciljeva predstavlja snažan alat za lični razvoj i poboljšanje emocionalnog blagostanja. Iz ugla psihoterapije ovako definisani ciljevi predstavljaju temelj za promene koje vode ka dugoročnijem zadovoljstvu i sreći.